دسته‌ها

تفاوت هاست و سرور

اینکه هاست و سرور چیست را در مقاله‌های دیگری برای شما توضیح دادیم اما این ۲ مورد چه تفاوتی با هم دارند؟

یه طور ساده، سرور یک دستگاه یا اگر بخواهیم ساده‌تر بگوییم، یک رایانه است که باید همیشه روشن و متصل به اینترنت باشد. 

سرور (به انگلیسی Server) کامپیوتری است بسیار قدرتمند و متصل به اینترنت در تمام ساعات شبانه‌روز که چندین سرویس‌گیرنده را پوشش می‌دهد. وظیفه سرور دریافت درخواست از کلاینت (سرویس‌گیرنده)، پردازش درخواست در کمترین زمان ممکن و پاسخ به آن است. سرورها می‌توانند ویژگی‌های مختلفی ارائه دهند که در اصطلاح به آن‌ها “سرویس” می‌گوییم. از جمله سرویس‌ها، می‌توان به اشتراک گذاری داده یا منابع میان چند کلاینت و انجام محاسبات درخواست شده اشاره کرد.

هاست (به انگلیسی Host) در لغت به معنای میزبان است. به صورت ساده، هاست فضا و منابعی از یک سرور است که برای بارگذاری محتوای یک سایت و مدیریت آن استفاده می‌شود. 

هنگامی که سرویسی برای وبسایت خود خریداری می‌کنید، در واقع فضایی را در یک سرور فیزیکی برای نمایش سایت یا اپلیکیشن خود در فضای وب اجاره می‌کنید و تمام فایل‌ها و داده‌های لازم برای عملکرد صحیح وبسایت خود را بر روی آن ذخیره می‌کنید.

تفاوت هاست و سرور در چیست؟

 

تعریف

هاست کامپیوتر یا دستگاهی است که به شبکه متصل می‌شود در حالی که سرور یک نرم‌افزار یا دستگاه سخت‌افزاری است که خدماتی را به سایر برنامه‌ها یا دستگاه‌های موجود در شبکه ارائه می‌دهد.

 

عملکرد

هاست، منابع به اشتراک گذاشته شده سرور را مصرف می‌کند در حالی که سرور، منابع را به اشتراک می‌گذارد و خدمات ارائه می‌دهد.

 

روش اتصال

هاست می‌تواند با استفاده از اینترنت به دستگاه‌های دیگر متصل شود در حالی که سرور، با استفاده از شبکه محلی (LAN) یا اینترنت می‌تواند به دستگاه‌های دیگر متصل شود.

 

نتیجه

تفاوت اساسی بین میزبان و سرور در این است که هاست یک کامپیوتر یا دستگاه دیگری است که به شبکه متصل می‌شود در حالی که سرور، یک نرم‌افزار یا دستگاه سخت‌افزاری است که به برنامه‌ها یا دستگاه‌های دیگر در شبکه، خدماتی ارائه می‌دهد.

به دستگاه کامپیوتری که از طریق یک ISP  (ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی) به اینترنت متصل می‌شود نیز می‌توان هاست گفت، به ویژه زمانی که پروتکل نقطه به نقطه (Point-to-Point) برای شروع اتصال به شبکه استفاده شود. در این مواقع، بعد از اتصال به شبکه، یک آدرس IP اختصاصی در همان لحظه برای آن دستگاه صادر می‌شود. بنابراین، کامپیوتر خانگی به عنوان یک میزبان برای این ارتباط عمل می‌کند.

یک سرور در عین حال می‌تواند نر‌م‌افزار یا سخت‌افزاری باشد که قابلیت‌ها یا خدماتی را به سایر دستگاه‌ها یا برنامه‌های کامپیوتری ارائه دهد که در مدل “کلاینت-سرور” (Client-Server) به این دستگاه‌ها کلاینت (Client) می‌گوییم. خدماتی مانند اشتراک‌گذاری داده‌ها و منابع و همچنین انجام محاسبات از جمله سرویس‌هایی هستند که یک سرور می‌تواند به یک یا چند کلاینت ارائه دهد.  اتصال چند کلاینت به یک سرور از قابلیت آن است و همچنین چندین سرور می‌توانند به یک کلاینت سرویس دهند. امکان اجرا کردن سرور و کلاینت روی همان دستگاه وجود دارد و یا دستگاه می‌تواند برای اتصال به سرور از اتصال به یک شبکه اینترنتی دیگر استفاده کند.

همانطور که گفته شد، سرورها می‌توانند رایانه‌های میزبان باشند، اما تمام هاست‌ها نمی‌توانند سرور باشند. میزبان شبکه، هر سخت‌افزار یا دستگاه رایانه‌ای است که از طریق اینترنت به یک شبکه متصل شده و قابلیت ارائه خدمات به سایر دستگاه‌های متصل را داشته باشد.

سفارش هاست لینوکس در هاستینگ نخل

جهت سفارش هاست لینوکس با سرعت بالا مخصوص سایت های وردپرس با تخفیف ویژه از لینک زیر استفاده نمایید.

در نخل هاست با استفاده از سرویس های هاست لینوکس استانداردبا آپتایم بالا، وب سایت ، امنیت و سرعت مناسب و سرویس ایمیل پایدار داشته باشید؛ نخل هاست لینوکس خارج را با کنترل پنل cPanel و وب سرور LiteSpeed به همراه اسکنر قدرتمند CXS بر روی سرور هایی با سیستم عامل Cloud Linux و Centos و هاردهای پر سرعت SSD ،NVmeرا در ایران و کشورهای اروپایی  وامریکا ارائه می دهد.سرورهای پر قدرت مجهز به انواع تجهیزات امنیتی و فایروال  دارای انواع آنتی ویروس برای میزبانی سایت هایی که با HTML و PHP طراحی شده اند همچنین برای نصب انواع CMS و سایت هایی که از دیتا بیس MySql استفاده میکنند مناسب می باشد. هاست لینوکس برای استفاده از ربات تلگرام  مناسب است   فریم ورک لاراول Laravel قابل نصب و راه اندازی است